Liceum Plastyczne w SzczecinieWyjazd do Oranienburga

20-22 Luty 2009

W dniach 20-22.02.2009 delegacja z naszej szkoły w składzie: Zuzanna Bieńkowska, Klaudia Jaworska (z klasy III B), Hanna Wysocka, Tomasz Marcinkiewicz, Karolina Kardaś (z klasy III A), Łukasz Czub "Lucaprio" (II A), Kamila Wisz i Karolina Kapela (z klasy I A) oraz pan Klonowski pojechała do oddalonego od Berlina o ok. 30 km Oranienburga.

Udaliśmy się do naszych zachodnich sąsiadów by realizować projekt polsko-niemiecki, mający na celu zacieśnić nasze kontakty. Realizowaliśmy przeróżne projekty, braliśmy udział w debacie na temat uprzedzeń Niemców do Polaków. Stworzyliśmy m.in. prezentację na temat popularnych osób zarówno w Polsce, jak i w Niemczech, nakręciliśmy krótkie filmy oraz stworzyliśmy nowe rodzaje zabaw językowych, by pokazać, że nauka języków obcych wcale nie musi być przykrym obowiązkiem, a dobrą zabawą.

W dzień ciężko pracowaliśmy, by wieczorem już na spokojnie porozmawiać z naszymi nowymi, niemieckimi przyjaciółmi. Graliśmy w różne gry, jak choćby "jajko", "kalambury" itp. i do późnych godzin nocnych gadaliśmy na różne tematy. Dzięki temu wyjazdowi większość z nas uwierzyła w siebie i pokonała strach, by mówić w obcym języku.

Ostatni dzień był pełen refleksji. Zwiedzaliśmy bowiem obóz koncentracyjny w Sachsenhausen. Pomimo że zamknięty w kwietniu 1945 roku, przechadzając się po różnych budynkach czuliśmy współczucie dla ludzi niegdyś tam przebywających.

Nasza wycieczka była bardzo udana. Do dziś wspominamy naszych niemieckich przyjaciół i planujemy kolejne wyjazdy! Naszym zdaniem takie wymiany to wspaniała okazja do tego, by łamać stereotypy wiążące nasze narody, zdobywać nowych przyjaciół i szkolić języki obce.


Hanna Wysocka, III A
«  powrót